Gossfera
 
 

Dobrze dobrany biustonosz to podstawa naszej sylwetki. Wszystkie trudy osiągnięcia wspaniałego wyglądu mogą spalić na panewce, jeśli zapomnimy o właściwym rozmiarze stanika. Dobrze dobrany biustonosz może zmienić rozmiar naszego ubrania nawet o jeden numer!!! Przekonacie się, jeśli udacie się do brafitterki!

Aby sprawdzić jaki mamy rozmiar biustonosza należy najpierw dokładnie się zmierzyć. Istotne jest, aby to obwód utrzymywał Twój biust, a nie ramiączka. To w dużej mierze odciąży Twój kręgosłup i zapobiegnie odciskom na ramionach.

Jak mierzyć obwód :

Umieść miarkę krawiecką pod biustem i owiń ją dookoła, sprawdzając czy miarka nigdzie się nie zawija. Miarka powinna idealnie przylegać do nagiego ciała. Aby wymiar był wiarygodny centymetr powinien być owinięty dość ciasno. Sprawdź podany rezultat i zapisz go na kartce. Od podanego wyniku odejmij min. 5 cm. Dlaczego? Otóż pas biustonosza jest elastyczny, tzn. naciąga się, a miarka krawiecka nie.  Dlatego jeśli chcemy, aby to właśnie na obwodzie spoczywał ciężar naszego biustu, obwód musi być stabilny.

Jeśli uzyskanym wynikiem jest np. 88cm – 5cm (które odejmujemy) szukanym przez Ciebie obwodem w pierwszej kolejności powinien być 80, a nie 85. Zawsze najpierw zaniżamy wymiar w dół Nie oznacza to jednak, że nie możesz nosić rozmiaru 85. Pamiętaj, że wygoda jest najważniejsza. Liczba odjętych centymetrów z obwodu zależy  w dużej mierze od Twojej budowy, poziomu tkanki tłuszczowej oraz budowy kości!

Obwód pod biustem, dobrze dobrany, powinien utrzymywać się na tej samej wysokości zarówno z przodu jak i z tyłu biustonosza. Kiedy unosisz ręce do góry, biustonosz powinien pozostać na swoim miejscu.

Pamiętaj, że nowy biustonosz zapinamy na najluźniejszą, tzn. najbardziej zewnętrzną, haftkę.  Aby sprawdzić, czy biustonosz nie jest za ciasny, zobacz cz jesteś w stanie swobodnie „przesunąć” dwa palce pod obwodem biustonosza, wzdłuż linii pleców.

Jak oszacować rozmiar miseczki

Jeśli znasz już swój obwód, pora, aby dowiedzieć się jaka miseczka będzie najbardziej odpowiednia. Wielkość miseczki jest określana przy pomocy różnicy pomiędzy najszerszym obwodem biustu, a obwodem biustonosza oraz poniżej tabeli.

Przykład:

Załóżmy, że wynik Twojego obwodu w biuście to 104cm, a obwód pod biustem to 88 (postępując zgodnie z zasadą odjęcia min. 5cm, odpowiednim wymiarem obwodu pod bustem będzie dla Ciebie 80) (Obwód w biuście)104cm – (Obwód pod biustem)80cm = 24cm
24cm czyli, zgodnie z poniższą tabelą, różnica 24cm podporządkowana jest miseczce E. Zatem rozmiar Twojego dobrze dobranego biustonosza to 80E !

Przy obliczaniu wielkości miseczki dla wybranego rozmiaru obwodu biustonosza używa się zazwyczaj następującej tabeli:

Różnica obwodówPolskaUK
do 7 cm   AA (do 6,5 cm) lub AA
9 cm   AA
11 cm AA A
13 cm A A (do 11,5 cm) lub B
15 cm B B (do 14 cm)
17 cm C C (do 16,5 cm) lub D
19 cm D D
21 cm E DD
23 cm F DD (do 21,5 cm) lub E
25 cm G E (do 24 cm) lub F
27 cm H F (do 26,5 cm) lub FF
29 cm I FF
31 cm J G
33 cm K G (do 31,5 cm) lub GG
35 cm L GG (do 34 cm) lub H
37 cm M H (do 36,5 cm) lub HH
39 cm N HH
41 cm O J
43 cm P J (do 41,5 cm) lub JJ
45 cm R JJ (do 44 cm) lub K
47 cm S K (do 46,5 cm)